“Anita Jæger er en ejendomsmægler, der forstår os som både mennesker og sælgere”
Når man skal sælge sin bolig, er det ikke bare en praktisk beslutning - det kan også være en meget følelsesladet og svær proces. Især, når det drejer sig om et sted, man har kaldt sit hjem i mere end 20 år. Derfor handlede salget af hjemmet på Tyttebærvej i Sejs om mere end blot at finde en køber; det handlede om at finde en ejendomsmægler, der kunne håndtere opgaven med respekt, forståelse og professionel ekspertise.
Efter 21 år i huset, hvor deres tre børn er vokset op, besluttede Steen Madsen og hans hustru Dorte, at det var tid til et nyt kapitel i deres liv:
"To af vores børn er flyttet til København, og den yngste bliver nok heller ikke hjemme så længe mere. Og så har vi lyst til at prøve noget andet. Derfor tog vi den – for os – store beslutning om at sælge det hus, vi er vokset op i som familie," fortæller Steen.
En beslutning fyldt med følelser: tillid og forståelse var afgørende
For parret var det en følelsesladet og lidt vemodig proces, der krævede en ejendomsmægler, som kunne forstå, hvad huset og beslutningen betød for familien. Derfor vidste Steen og Dorte, at de skulle lede efter en ejendomsmægler, der ikke blot kunne eksekvere hurtigt, men som også forstod, hvad det indebærer at sælge efter så mange år med de samme 4 vægge som rammer for deres liv:
"Der er mange følelser i spil, når man sælger et hus. Det har det i hvert fald været for os. Det var vigtigt, at det var en, der forstod vores behov - både som mennesker og sælgere - og som forstod vores produkt; det hus, som vi har en stor kærlighed til."
Det fandt de i Anita Jæger. Men der var flere grunde til, hvorfor parret valgte lige netop hende til opgaven.
Læs også om Birgitte Bjørnholt, der på samme måde havde mange følelser involveret i sit boligsalg, hvorfor det var vigtigt for hende at finde en mægler, der kunne formidle hjemmets værdier ordentligt: Vælg den rette mægler, der har respekt for det, du bor i
Et professionelt marketingsetup med resultater: solgt efter 8 fremvisninger på 2 dage
Noget af det, der imponerede Steen og Dorte Madsen, var det professionelle setup, Anita Jæger præsenterede dem for, og som hun leverede sammen med sit team:
"Anita Jæger var utrolig dygtig til at præsentere en salgsproces, som vi kunne forstå, og som gav mening for os. Ikke bare i forhold til salget, men også den marketingpakke, som hun og hendes team er dygtige til. Én ting er at love det, noget andet er at eksekvere på det, og det har simpelthen været en stor fornøjelse at opleve den måde, Anita Jæger har haft fokus på ‘bolden’, på os og vores produkt," fortæller Steen.
Det viste sig hurtigt, at Anita Jæger kunne indfri forventningerne, og at det ikke bare var varm luft, hun præsenterede parret for. Men salgsprocessen har ikke kun været effektiv - den har også været præget af en behagelig og professionel tilgang fra alle involverede hele vejen igennem. Steen fortsætter:
"Det marketingmateriale, som blev lavet, var spot on. Og de mennesker, der lavede materialet, var superdygtige og meget behagelige mennesker at invitere ind i vores hjem. Det har også været en fornøjelse.”
Den flotte salgsopstilling i marketingmaterialet skabte stor interesse for huset, og det var med til at gøre processen meget effektiv. Der gik nemlig kun en god uges tid fra huset kom på markedet til, at det var solgt, og alt var på plads:
"Hele processen med at få huset sat til salg og solgt gik utroligt hurtigt: 8 fremvisninger på 2 dage, så var det egentlig solgt," lyder det.
Familien havde allerede købt et andet hus, inden de satte Tyttebærvej til salg, og den hurtige salgsproces betød, at de kunne fokusere på deres næste kapitel uden unødvendige bekymringer.

Læs også om Pia og Troels Skytte Kaspersen, der endte med at sælge deres bolig til udbudsprisen efter blot én uge med Anita Jæger som ejendomsmægler.
Imødekommende og kompetent team gav tryghed i alle faser af processen
For Steen og Dorte Madsen var det vigtigt at føle sig trygge i processen, og også på dette punkt levede Anita Jæger og hendes team op til forventningerne og imødekom parrets behov:
“Anita Jæger og hendes team har været dygtige til at holde os informeret hele vejen igennem salgsprocessen: hvad sker der, hvorfor sker det, hvad skal vi være opmærksomme på, og hvad skulle vi sørge for og hvornår,” fortæller Steen.
Han fortsætter:
“Hele teamet er meget imødekommende, kompetente og har været hurtige til at respondere, når vi har henvendt os om et eller andet. Det har både været under salgsprocessen og efter selve salget, hvor der har været en masse papirarbejde, som også skulle håndteres. Det har de også været dygtige til.”
De klare informationer og det høje serviceniveau gjorde, at parret aldrig følte sig alene om opgaven. Det er noget af det, Steen fremhæver som det, de har været gladest for i processen:
"Jeg har været meget tryg, og min hustru har været tryg, og vi har som par følt os taget godt om. Det synes jeg er vigtigt i sådan en proces her: at vi ikke selv har skullet ringe for at følge op på noget som helst. I stedet er vi aktivt blevet ringet op og holdt i loopet på, hvad der skete, og hvad tankerne var bag det næste trin osv."
Skal du sælge en bolig, der har dannet rammerne om dit liv i mange år? Anita Jæger ved, hvad der er på spil.
Kontakt hende for en uforpligtende samtale om det næste kapitel i dit boligeventyr.